Tig Kaynağı

Tig Kaynağı Nedir

Argon Kaynağı, kaynak yönetimine adı verilmiş olan “Tungsten Inert Gas” (TİG) kelimesidir. Kaynak, bu kelimenin baş harflerinden alınarak oluşturulmuş olan TİG Kaynağı olarak isimlendirilmiştir. Kaynak işlemini gerçekleştiren ısı, ergime derecesi fazlasıyla yüksek olan tungsten metali sayesinde yapılabilen elektrotlar daha kendileri erimeden kaynak yapılmış olan gereci eriterek birleştirme sistemi üzerine kuruludur. Kaynak bölgesinde bulunan ve elektrotu çevreleyen bir lüle bulunmaktadır. Bu lüle argon ve helyum gazlarından oluşur. Gerekli görülmesi durumunda ilave olarak bulunan kaynak çubukları oksit gaz kaynaklarında yapıldığı gibi, kaynağı yapan kişi tarafından ya da otomatik tel sürme sistemleri sayesinde kaynak bölgesine iletilebilmektedir. Argon kaynağının genellikle koruyucu görevini Argon Gazı üstlenmektedir. Bu gaz, soya gazları yani hiçbir şekilde tepkimeye girmeyen gazlar sınıfında bulunmaktadır. Bu gazın Helyumdan farkı ise daha iyi bir temizleme alanı elde ediyor olmasıdır. Ayrıca, alüminyum baz alındığında gözenek oluşumu daha az görülmektedir.

TIG Kaynağı Donanımı Hangi Elemanlardan Oluşur ?

TIG Kaynağı, bazı çeşitli elemanlardan oluşmaktadır. Bu elemanlara bakacak olursak:

  • Akım Üretici
  • Torç
  • Korutucu Olarak Kullanılan Gaz Tüpü ve Donanımı
  • Soğutma Sistemleri
  • Torç Üzerinden veya Ayakla Kontrolü Sağlanan Kumanda Sistemleri

tig kaynağı ile mig kaynağı arasındaki farklar Gibi çeşitli elemanları bulunmaktadır. Bu elemanlar sayesinde de TİG Kaynağı çok daha sağlam kaynak üretimi yapmaktadır.

TIG Kaynağı Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?

TİG Kaynağı sayesinde kaynak yapılabilir bütün malzemeler ve uygulamalar için kullanımı çok oldukça kolay bir kaynak sistemidir. Temel uygulama alanı ise paslanmaz çelik, nikel alaşımlar ve alüminyum olarak dikkat çekmektedir. Konsantre ve stabil ark, çapak ve cürüf olmadan yüksek kalite ile kaynatılan metalleri temin etmektedir. Bu kaynak yönetimi sayesinde reaktör inşası gibi ağır ve kalite seviyesi yüksek olmak zorunda olan uygulamalarda ilk tercih olarak kullanılır.  1930 yıllarından bu yana kullanımı yıllar ilerledikçe yaygınlaşmıştır. Bu kaynak diğer kaynak sistemlerine göre daha yavaş olsa da çok daha dayanıklı bir kaynaktır. Bu sistemde doğru kutuplamanın ve ters kutuplamanın birlikte kullanıldığı yaygın olarak görülmektedir. Bu ikilinin birlikte kullanılması ise ince sacların, alüminyum ve paslanmaz çelik gibi materyallerin çok daha kolay bir şekilde kaynamasını sağlamaktadır. TİG Kaynağı, maliyet açısından hiç ekonomik değildir bunun da en büyük sebebi güç kaynağının reaktör kısmında mekanik ve otomatik uygulamaların çok gelişmiş olmasıdır.

TIG Kaynağı Kutuplama İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Magnezyum, alüminyum ve berilyumlu bakır dışında kalan bütün metallerin kaynak yapısı tungsten elektrotunu negatif bir kutupla birleştirildiği durumlarda yapılır. Bu işleme ise kaynakta Doğru Kutuplama denilmektedir. Doğru kutuplama yapmanın bazı faydaları bulunmaktadır. Bu faydalara bakacak olursak:

  • En Derin Nüfuziyet
  • En Dar Haz – İtab Bölgesi
  • Daha Hızlı Çalışma ve Hızlı Isı Akışının Yapılması Sonucunda Şekil Bozulmalarının Daha Az Görülmesi

Doğru akım, ters kutuplama ise elektrot pozitif kutupta ise yapılır. Yine berilyumlu bakır, magnezyum ve alüminyum gibi yüzeylerde bulunan oksit tabakası sayesinde metaller bu kaynak ile birlikte kullanılabilir. Pozitif kutuplamanın bazı faydaları bulunmaktadır. Bu faydalara bakacak olursak:

  • Az Nüfuziyet
  • Geniş Kaynak Sayesinde Dikişin Yüzeyinin Genişlemesi

Gibi etkilere bulunur. Bu sebepten ötürü de kutuplama ve doğru akımın bulunması TİG Kaynağı açısından oldukça önemlidir.