Mig Mag Kaynağı

Ergime sıcaklıkları birbirine benzer olan iki ya da daha fazla metalin; ısı, basınç ya da her ikisi birden kullanılarak birleştirilmesine kaynak tekniği denmektedir. Bu işlem aynı cinsten malzeme eklenmesi ya da eklenmemesiyle de yapılabilmektedir.

Kaynak teknikleri, sanayi alanında kullanımı çok önemli olan bir temeldir. Sökülmesi mümkün olmayan parça imalatında kullanılan kaynak tekniği;  uçak ve havacılık teknolojisinden otomotive, inşaattan savunma sanayisine kadar her alanda önemli kabul edilmiştir.

MIG / MAG kaynak teknikleri, gaz altı ark kaynakları olarak bilinmektedir. Gaz altı kaynağında kaynak için gerekli olan ısı ihtiyacı, eriyen ve devamlı beslenmesi olan bir tel elektrotla, iş parçası arasında oluşturulan ark yolu vardır. Bu ark yolu ve elektrottan geçen kaynak akımı elektrot üzerinde direnç oluşturmaktadır. Oluşan dirençle ısıtma yolu üretilir. Kaynak yapılacak olan alan havadan kaynaklı olumsuz etki oluşturabileceğinden dolayı korunmaya alınır. Korunma gaz ortamı ile sağlanır. Bundan dolayı “ Gaz altı ark kaynak yöntemi” denir.

Promis metal MIG / MAG kaynağı hizmeti açısından en profesyonel işlemleri gerçekleştirmektedir.  Detaylar için iletişime geçebilirsiniz.

MİG Kaynağı Nedir?

MIG kaynağı isim açılımı Metal İnert Gas şeklindedir. Bu  açılımın baş harfleri kullanılarak MIG kelimesi ortaya çıkartılmıştır. MIG kaynağında kullanılan gazlar asal gazlardır. Asal gazlar olmalarına bağlı ark, helyum ya da argon gazları altında oluşmaktadır. Genel olarak çelik dışındaki metaller için uygulama gösterilen bir yöntemdir.

MAG Kaynağı Nedir?

MAG kaynağı isim açılımı Metal Active Gas şeklindedir. Bu açılımın baş harfleri kullanılarak MAG kelimesi ortaya çıkartılmıştır. MAG kaynağında kullanılan gazlar karbondioksit ya da karışım gazlarıdır. Genel olarak çelik, düşük karbon içeren çelik veya alaşımlı çeliklerin kaynağında kullanımı gözlenmiştir. Prensip olarak MIG kaynağından herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

MIG / MAG Kaynağının Avantajları Nelerdir?

MIG / MAG gaz altı ark kaynak yönetimidir. Bu yöntemin kullanılması durumunda oluşabilecek bazı avantajlar söz konusudur.

 • Yapılması belirlenen kaynak, talep edilen her pozisyon için yapılabilir.
 • Metal yığma hızı, elektrik ark kaynağı ile kıyaslandığında daha yüksek çıkmaktadır.
 • Elektrik ark kaynağında görülmekte olan sorunlardan bir tanesi sınırlı uzunlukta elektrot kullanımıdır. Bu problem MIG / MAG kaynağı sayesinde ortadan kaldırılabilmiştir.
 • Elektrot beslenmesi kesintisiz devam ettiği için, sürekli uzun kaynak dikişleri çekilebilmektedir.
 • İnce sac parçalarının kaynatılması için uygun yapıya sahiptir.
 • Her türlü metalin kaynak yapımında kullanımı vardır.
 • Fazla ısınma kaynak esnasında meydana gelmediğinden dolayı iş parçasında çarpılmalar oluşmamaktadır.
 • Her türlü düzlem için rahatlıkla kaynak yapımı vardır.

MIG / MAG kaynağının avantajları yukarıda listelendiği şekildedir. Bu avantajlar yalnızca kaynak yönteminin doğru kullanılması durumunda oluşabilmektedir.

Promis metal MIG / MAG kaynağı yapımında yönteme ait olan doğru kullanım ustalarımız tarafından hizmette verilmektedir. Alanında uzman kişiler eşliğinde oluşan kadrosuyla başarılı işlemler gerçekleştirebilmektedir.

Gaz Altı MIG MAG Kaynağı İle Elde Edilen Maddeler

Gaz altı MIG / MAG kaynağı ile elde edilen maddeler toplamda 4 tanedir. Bunların açıklaması ve isimleri aşağıda verilmiştir.

Karbonlu çelikler

Karbonlu çelikler doğru akım ve ters kutuplamada MAG yönetimi ile kaynaklanabilirlik kazanmaktadır. Bu yöntem karbondioksit karışımlarını kullanım içerisinde barındırmaktadır. Karışımda argon miktarı artması sonucunda ark kararlılığı da artış gösterecektir.

Paslanmaz çelikler

Paslanmaz çelikler doğru akım ve ters kutuplamada MIG yönetimi ile kaynaklanabilirlik kazanmaktadır. Bu yöntem kapsamında argon ya da argonca zengin  karışımları kullanılmaktadır. Bu zengin karışımlar; argon – oksijen – karbondioksit olarak bilinir.

Alüminyum ve alaşımları

Alüminyum ve alaşımları doğru akım ve darbeli akım ters kutuplamada MIG yöntemi ile kaynaklanabilirlik kazanmaktadır. Koruyucu olan gaz saf argon olmalıdır. saf helyum ya da helyum argon karışımları da kullanımda tercih edilebilir.

Nikel ve alaşımları, bakır ve alaşımları

Nikel, bakır ve alaşımları MIG yöntemi ile kaynaklanabilirlik kazanmaktadır. Doğru akım ve ters kutuplama kullanılmaktadır. Malzeme kalınlıklarına aynı zamanda pozisyonlarına uygun olan tel çapları, akım değerleri ve uygun tel kaliteleri kullanımı gerekmektedir.

Promis metal MIG/MAG kaynağı açısından elde edilen maddeleri doğru yöntemler kullanarak başarılı bir şekilde üretebilmektedir.

MIG / MAG Kaynağının Endüstrideki Yeri Ve Önemi Nedir?

MIG / MAG kaynak yöntem endüstriyel uygulamalar kapsamında yaygın bir şekilde kullanım göstermektedir. Bu kaynak yönteminin bu kadar yaygın kullanılmasının sebepleri şu şekildedir;

 • Yüksek erime hızı
 • Derin nüfuziyet
 • Ara vermeden kaynak yapılabilmesi
 • Her pozisyonda kaynak yapılabilmesi
 • Uygulamasının kolay olması
 • Demir esaslı ve demir dışı metaller ile alaşımlarının, uygun olan koruyucu gaz, elektrot ve kaynak değişkelerini seçme koşuluyla kaynak yapılabilmesi
 • Ekonomik bir kaynak yöntemi olması
 • Gerekli ekip ve donanım sağlandığında tam otomatik kaynak yapılabilmesi
 • Yarı otomatik bir kaynak yöntemi olması

Promis metal MIG / MAG kaynağının endüstrideki yeri ve önemi açısından ne konumda olduğunun bilinci ile işlemlerini en kaliteli ve doğru şekilde gerçekleştirmektedir.