Kaynaklı İmalat

Kaynaklı İmalat Yöntemleri

Kaynak günümüzde sanayi alanında vazgeçilmeyen bir üretim süreci olarak görülmektedir. Kaynak önem ve kritikliğini hiçbir zaman yitirmemiştir. Kaynak işlemlerinin üretim aşamaları içinde bulunan önemi, sözleşme aşamasından başlar ve kalite dokümantasyonun teslim aşamasına kadar devam eder. Bu ilerleyişte ilgili hiçbir adımın atlanmadan devam edilmesi, sonucunda eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.

Kaynak işlemi iki ve daha fazla malzemenin ilave malzeme kullanımı ya da kullanmadan ısı veya basınç etkisiyle bir araya gelmesi işlemidir. Birleştirme dışında kaplama ve doldurma işlemleri içinde kullanımı mevcuttur. Günümüzde etkin şekilde kullanılan pek çok kaynak yöntemi bulunmaktadır. Endüstride çok yoğun kullanımı olan proses türüdür.  Kaynaklı imalat, proses açısından Uluslar arası standartlara göre nitelendirilmiştir. Bundan dolayı kalite seviyesi garanti altındadır.

Kaynaklı imalat, işlem bazında yüksek dayanıklılık gerektiren, cıvata yardımıyla birleştirmenin olmadığı, standart dışında ölçü çizimi olan, malzeme fire maliyeti ya da maliyetin düşürülmesinden dolayı tercih edilmektedir.

Promis metal kaynaklı imalat hizmeti sayesinde müşterilerine kapsamlı ve kusursuz sonuçlar oluşturmaktadır.  İşlemler uzman kalite kontrol ekibi tarafından %100 kontrol eşliğinde hazırlanmaktadır.

Kaynaklı İmalat İşleminin Dikkat Edilmesi Gereken Noktaları

Kaynaklı imalat yöntemleri genel olarak sevkiyat problemleri ya da taşıma sıkıntıları ile karşı karşıya gelmektedir.  Ön imalat sürecinde lojistik değerlendirme muhakkak yapılmalıdır. Taşıma mapalarının ve saha kaynak bölgelerini belirlenmesi ve imalatın bu şekilde planlanması en doğru işlem olacaktır. Saha kaynak bölgeleri belirlenmesi açısından bu bölgelerin boyanmaması aynı zamanda saha kaynak ağızların açılması gerekli olan iki temel özelliktir.

Boyanmış yüzeylerde kaynak yapılma durumu hatalı bir işlem olacaktır. Genel olarak yapılan uygulamalarda bu prosese dikkat edilmemektedir.  Fakat dikkat edilmesi durumunda doğru işlem gerçekleşecektir. Bundan dolayı saha kaynak prosedürlerine uyulması doğru işlemin sağlanması açısından da önem taşımaktadır.

Açık sahada genel olarak örtülü elektrot kaynak yöntemi kullanımı mevcuttur. Bu yöntemde ekipman taşınabilir ve sahada kolay uygulanabilir olması ile tercih edilir. Yöntemin doğru olması için el becerisi önemli bir etkendir. Kaynak esnasında işlem görecek elektrotların fırınlanmış, termostat ta muhafaza edilmiş halde bulunması gerekir. Doğru işlem için gereklidir.

Promis metal kaynak imalat hizmetinde dikkat edilmesi gereken noktalara hakim olup işlemlerini doğru şekilde ilerletebilmektedir.

Kaynaklı İmalat Tasarımı Nasıl Yapılmaktadır ?

Kaynaklı imalat tasarımı, yapılmış olan kaynaklı şaselerin kullanıldığı ekipmanın durumuna göre işlenme gerektirebilir. İşlem için gerekli olan parçaların dizayn aşamasında kaynak alanlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Talaşlı imalata mani olacak yerler dizayn değişiklikleri ve işlenmesi gereken yüzeyde olası alın kaynakların azalması durumlarında yapılması gerekenler vardır.

Bu durumlarda kaynak ağızların açılması kaynak pozisyonların değişmesi gibi önlemlerin alınması gerekir. Talep edilen hizmet içerisinde tasarımında dahil olması durumunda kaynaklı imalat tasarımı için işlenecek olan yüzeylerin birbirlerine paralellik durumları, bağlanması gereken motor ya da ekipmanların delikleri tek tek detaylı kontrolden geçmelidir.

Promis metal kaynaklı imalat tasarımı için vermiş olduğu hizmetlerde doğru ilerleme göstererek çalışmalarını sorunsuz tamamlamaktadır. Alanında uzman kadrosuyla önceden yapılan planlama olmasa dahi anında yapılan ve tecrübeye dayalı işlemlerde yine başarılı sonuçlar oluşturmaktadır. Detaylı bilgi için iletişim numarasını kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklı İmalat Hizmeti Aldığınız Firmada Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler

Kaynaklı imalat hizmeti pek çok firma tarafından günümüzde verilmektedir. Bu imalar hizmetinden en doğru şekilde yararlanabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Hizmetini almak istediğiz firma kapsamında bunlardan herhangi birinin olmaması sonucunda işlemleriniz doğru şekilde ilerlemeyecektir. Dikkat edilmesi gereken özellikler aşağıda listelenmiştir.

  • Kaynaklı imalat yaptırmayı düşündüğünüz firmanın kurumsal yapısının olup olmadığınız sorgulamalısını. Bu yapmanız gereken ilk işlem olmalıdır.
  • Alacağınız ürünün tedarik sıkıntısı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Alacağınız hizmetin tedarik sıkıntısı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Sipariş vermeniz durumunda belirlenen süre kapsamında ürünün elinizde olmasına taahhüt eden firmalar ile çalışmalısınız.
  • Hizmet talep etmeniz durumunda belirlenen süre kapsamında hizmetin sorunsuz şekilde tamamlanmış olmasına taahhüt eden firmalar ile çalışmalısınız.
  • Firma kapsamında ürünlerin kalite özelliklerine dikkat etmelisiniz. Uygun fiyat kapsamında sertifikası dahi olmayan ürünlerin satışını yapan firmalardan uzak durmalısınız.

Promis metal kaynaklı imalat hizmeti açısından dikkat edilmesi gereken özelliklerin bilincinde olup 25 senelik sektör tecrübesi eşliğinde bütün hizmetleri doğru şekilde vermeye özen göstermektedir.

Kaynak Tasarım ve İmalat Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak imalat sanayi alanında oldukça sık kullanılan bir hizmettir. Birçok alanda hizmeti olduğundan dolayı çeşitleri hizmetlere göre değişiklik göstermektedir.

  • MAG kaynağı
  • MIG kaynağı
  • TIG kaynağı

Olmak üzere 3 çeşit kaynak imalat hizmeti bulunmaktadır.

Endüstri alanında kullanılan kaynak yöntemleri çeşitlidir. Bazı kaynak çeşitleri içerisinde de elektrik akımı bulunmaktadır. Elektrik akımı ile kaynaklama yapılır. Yine bazı durumlarda da gazlar kullanılarak kaynak yapılmaktadır.

Promismetal kaynak imalatı çeşitleri kapsamında hizmetleri bulunmaktadır. Doğru hizmet için doğru çeşidin kullanılması gerekir.