Argon Kaynağı

Argon (Ar) kimyasal element olup atmosferde sık bulunan üçüncü gazdır. Elde edilebilirliği fazla olduğundan dolayı ucuzdur. Argon, sıvı havanın damıtılma işlemi ile üretilmektedir. Bu işlemden sonra gaz şişelerine konulur ve satılır. Argon gazı kaynak teknikleri açısından farklı olarak kullanım görmektedir. Argon kaynak gazı, etrafında bulunan atmosferin korunabilmesi sağlar. Kaynak işlemleri açısından bu özelliği kesintisiz ve dayanıklı işlemler oluşmasını sağlar.

Argon kaynak bir diğer ismiyle TIG kaynak ( Tungsten inert gaz ) metal parçaların eritilmesi ve birleştirilmesi için elektrik kullanan kaynak işlemidir. 1940 senelerinde ortaya çıkmasından sonra popüler gruptan ismini aldırmadı. Bunun sebepleri olarak çok yönlü olması, temizlenmesinin kolay olması ve minimum bitirme gereksiniminin olması söylenilebilir. Argon kaynağı genel olarak argon gazı kullanımı ile koruyuculuk oluşturur. Ateşleme özelliklerini, arkın kararlılığını optimize edebilmektedir. Dahası , helyumdan daha fazla temizleme alanı elde edebilmektedir. Alüminyumla bağlantılı gözenek oluşumları da oldukça azdır.

Argon kaynağı promismetal hizmetleri arasında kullanılan bir üründür. Daha kaliteli işlemler ve sonuçları kanıtlanmış uygulamalar için doğru ürün kullanımına önem verilmektedir.

Argon Neden Kaynak İşlemlerinde Tercih Edilir?

Argon elementi renksiz, kokusuz ve toksik değildir.  En önemli özellikleri arasında soy gaz ailesinden olması yer alır. Bu özelliğinden diğer maddeler ile son derece düşük reaktiviteye sahip olduğu anlaşılabilir. Atmosferle kaynağın kendi arasında bariyer görevi görmektedir. Bu sayede oksijen, nitrojen ve hidrojen erimiş kaynak havuzuyla temas içerisine girmez.  Kaynakçılar bu özelliklerine bakarak argon kaynağı kullanımını gerçekleştirmektedir.

Argon kaynağı açısından argon gazının önemli olmasının nedeni kaynakçının üzerinde çalıştığı metali korumasına destek sağlamasıdır. Bu sayede metal bozulma göstermez. Ayrıca kaynakçı endişe duymadan işlemlerini verimli bir şekilde gerçekleştirebilir. Argon neden kaynak işlemlerinde tercih edilir, sorusunun en önemli cevabı kaynakçılar açısından koruma sağlayan bir ortamı oluşturmasıdır.

Promismetal ustaları metaller ile çalışma yaparken koruyucu ajan olarak argon gazı kullanımı eşliğinde argon kaynak işlemine girmelidir.

Argon Kaynak İşlemine Başlamadan Bilinmesi Gerekenler

Argon kaynak işlemi hakkında doğru uygulamalarla ilerlenmediği durumda işlem tehlike oluşturabilir. Bundan dolayı argon kaynak işlemine başlamadan bilinmesi gerekenler incelenmelidir.

 • Argon kaynağı yapılırken etrafa yayılan ışık oldukça zararlıdır. Gözlerin korunması iyi yapılmalıdır. Uygun tonda kaynak camı kullanmalısınız. Işıma cilt üzerinde kötü etkiler oluşturabilir, cildinizi ekipmanlarla güvence altında tutun.
 • Argon kaynağı sağlık açısından diğer kaynak türlerine göre daha zararlıdır. Kapalı alanda kaynak yapmamaya özen gösterin. Havalandırma bu işlemde oldukça önemlidir. Kaynak gaz solumanızı düşürür. Bu gazı solumamanız gerekir.
 • Argon kaynağı ustalık isteyen iştir, el beceri olmalı ve sabır gösterilmelidir.
 • Argon kaynağında argon tüpünün alev alma riski dahi yoktur. Bundan dolayı tüp tam bitene kadar kullanım gösterebilirsiniz.
 • Argon DC kaynağında + elektrot ucunun sivri olması gerekir. AC kaynakta ise yuvarlık uçlu olması gerekir.
 • Kaynaklanacak metallerin temizlenmesini önceden gerçekleştirin.

Promismetal argon kaynağı işleminde tecrübeli ustaları ile sorunsuz işlemler gerçekleştiriyor. Pek çok alanda kullanımı olan bu kaynak türünün başarılı sonuçlarını hizmetimizde barındırıyoruz.

Argon Kaynağı Kullanım Alanları Ve Avantajları

Argon kaynağı sayesinde kaynak yapılabilir bütün malzeme ve uygulamalar için kullanım görülmektedir. Çok yönlü kaynak yöntemi olarak söylenebilir. Ana uygulama alanında paslanmaz çelik, alüminyum ve nikel alaşımlar bulunmaktadır. Argon kaynağı yöntemi, reaktör inşası gibi kalite beklentisi yukarıda olan uygulamalar için ilk tercih edilen türdür.

Argon kaynağı diğer kaynak yöntemleriyle kıyaslandığında yavaş sistem olduğu gözlemlenmiştir. Yavaşlandığından dolayı ısı girdisi azdır. Bu yöntemde doğru kutuplama ve ters kutuplama kullanımı birlikte olduğunda alternatif akım, alüminyum kaynağının sorun oluşturmadan işlemesini sağlar. Ekonomik kaynak yöntemi olduğu söylenemez.

Promismetal argon kaynağı kullanım alanları ve avantajları açısından en doğru yerde en doğru özelliği kullanabilecek potansiyelde ustalara sahiptir. Bu hizmetten yararlanabilmek için iletişime geçebilirsiniz.

Argon Kaynağının Üstünlükleri Nelerdir?

Argon kaynağının üstünlükleri kullanım açısından değerlendirmeye alınması gereken bir durumdur. Bu üstünlüklere göz atalım.

 • Standart elektrik kaynaklarında elektrotla şase – kaynaklanan yüzey arasında hava yer alır. Elektrik akımıyla ergiyebilen ve şaseye yönelen erimiş elektrotlar yüksek ısıdan dolayı havayla birleşir ve sonucunda oksitlenme oluşur. Bundan dolayı çapak oluşumu çok görülür. Oksitlenme kaynak kalitesine zarar vermektedir. Argon kaynağında, argon gazının oluşturduğu koruma alanı ile oksitlenme meydana gelmez. Bundan dolayı çapak oluşumu görülmez.
 • Argon kaynağı dolgu malzemesinden bağımsızdır.
 • Standart elektrik kaynaklarında kaynak yapılan alan ile kaynak bölgesi etrafında bir alan oluşur. Bu alan arasında oldukça fazla ısı farkı meydana gelir. Kaynak işlemi sonucunda ısı farkı ani değişimler göstermektedir. Değişimin oluşması metallerin üzerinde yüzey gerilimleri oluşmasına neden olmaktadır. Yüzeylerde çatlak oluşumu dahi görülebilir. Argon kaynağı kullanımı kaynak alanına argon gazı verilmesiyle gerçekleşir. Bu kullanım şekli etrafta koruma alanı oluşmasını sağlar. Koruma alanın varlığı ısı açısından ani değişimleri engeller. Sonucunda metal üzerinde herhangi bir bozulma görülmez.

Promismetal argon kaynağının üstünlükleri bilerek işlemlerini gerçekleştirir.

Argon Kaynağı Donanımını Oluşturan Elemanlar Nelerdir?

Argon kaynağı donanımı için gerekli olan 5 eleman vardır. Bu 5 eleman aşağıda listelenmiştir.

 • Akım üretici
 • Soğutma sistemi
 • Torç
 • Torç üzerinden ya da ayakla kontrol edilen kumanda
 • Koruyucu gaz tüpü ve donanımı

Argon kaynağı donanımını oluşturan elemanlar yukarıdaki gibidir. Bu elamanların argon kaynağı yapılırken dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir.

Promismetal argon kaynağı hizmeti açısından gerekli bilgiye ve bilince sahip dikkatle çalışan ustalar ile müşterilerine hizmet vermektedir.